Bursztynowy przewodnik
Udało Ci się znaleźć kiedyś na plaży bursztyn? Jeżeli tak – jesteś prawdziwym szczęściarzem! Klejnot Bałtyku, bo tak często określa się ten jedyny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego, dziś coraz rzadziej spotkasz podczas przechadzki nadbrzeżem. W stolicy bursztynu, Gdańsku, znajdziesz go w galeriach i na straganach sprzedających biżuterię, w muzeum, ale również… w wyjątkowym kosmetyku Alba1913.
Określenie Złoto Bałtyku, inna popularna nazwa bursztynu, wzięło się z miodowej struktury kamienia. Grecy wierzyli, że owa zastygnięta żywica drzew iglastych jest łzami córek boga słońca Heliosa, Chińczycy uznali ją za czwarty atrybut Buddy i do dziś chwalą lecznicze właściwości bursztynu. Słowianie określali bursztyn jako „jantar” i używali go do wyrobu amuletów wierząc, że poprawia samopoczucie osoby, która taki amulet nosi.
Polecamy trzy miejsca w Gdańsku, które pokażą piękno i wszechstronne zastosowanie bursztynu:
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
-Prawdziwą perełką jest niewątpliwie nowo otwarte Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16). Spacer po trzech piętrach spiralnej galerii zajmie Tobie około godziny (a oczarowanym bursztynem pewnie jeszcze dłużej!). Okrągłe korytarze pokazują historię od samego początku. Przenoszą 40 mln lat wstecz, kiedy tereny dzisiejszej Skandynawii i Morza Bałtyckiego porastały lasy bursztynowe (złożone z różnych gatunków drzew iglastych, w tym sosen). Prowadzą przez galerię z naturalnymi formami wydobytych z Bałtyku kamieni do przejawów ich obecności w sztuce. Bursztyn inspirował do tworzenia zarówno religijnych przedmiotów jak i szkatułek, kabinetów, szachownic czy wspomnianej już biżuterii!
Ulica Mariacka w Gdańsku
-Gdańsk jest od lat znany z licznych manufaktur tworzących artystyczną biżuterię z bursztynu i eksportującą ją na cały świat. W poszukiwaniu szlachetnych błyskotek wybierz się na Bursztynową Piątą Aleję, czyli ulice Mariacką, Długą i Długie Pobrzeże.
Prisma SPA w PURO Gdańsk
-Nasycony bursztynową wiedzą koniecznie poznaj urodowe właściwości bursztynu w oddalonym kilka zakrętów dalej Prisma SPA w Hotelu Puro (ul. Stągiewna 26). Podczas zabiegów na twarz używa się tam naszego peelingu mechanicznego „Velvety Polisher”. Głównym składnikiem jego „piaszczystej” struktury jest pył bursztynowy! To nic innego jak bardzo drobno zmielony bałtycki klejnot. Dlaczego właśnie on? Pracując nad recepturą kosmetyku chcieliśmy, aby jego skład był jak najbardziej naturalny i przyjazny środowisku. Bursztyn podobnie jak perły i koralowce, zalicza się go do grupy klejnotów organicznych. Co ciekawe jest też naturalnym, roślinnym środkiem eksfoliującym. Okazuje się, że cząsteczki bursztynu są zawsze delikatnie zaokrąglone, co sprawia, że subtelnie złuszczają naskórek na twarzy, ale nie powodują mikrourazów! Ta cecha bursztynu była dla nas najistotniejsza - zależało nam, by eksfoliacja przy użyciu „Velvety Polisher” była jak najbardziej komfortowa i odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej.
Każdy, uformowany miliony lat temu kamień bursztynowy zachwyca swoim pięknem. W kosmetyku Alba1913 ma za zadanie pielęgnować Twoje piękno.
O tym, że w peelingu mechanicznym „ukryliśmy” skarb Bałtyku świadczy jeszcze jedna cecha, która ujawnia się już przy pierwszym odkręceniu szklanego słoiczka – naturalny zapach żywicy sosny, którą charakteryzuje się wyłącznie prawdziwy bałtycki klejnot.
A gdy bursztynu będzie Ci wciąż mało, jest tylko jedna opcja – w recepcji SPA poproś o szklany słoiczek z pyłem bursztynowym i zabierz go do domu!